Telefon

Bu durum genellikle cihazınızın yazılımından kaynaklanır.Cihazı tekrar restore etmeniz problemi çözebilir.Fakat bu işlem ile cihazınız tekrar aynı durumu tekrarlar ise bizimle irtibata geçmeniz gerekecektir.
Cihazınızın işletim sistemine virüs girdi demektir.Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve işletim sistemine dış yollardan müdahale edilebilir.Bu durumda cihazınızın üstünden fabrika ayarlarına dönmeniz hiçbirşeyi değiştirmeyecektir.Cihaza tekrardan temiz bir yazılım yüklenmesini gerektirir.İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.
Genelde fazla oluşan baskı yüzünden bu problem ortaya çıkar ve zamanla dokunmatiğin tamamı çalışmayabilir.Bu durumda dokunmatik ekranınızın değişmesi gerekmektedir.İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Tablet ve iPad

Cihazınız için oluşturmuş olduğunuz Apple Id ( Apple Kimliği ) bilmeniz gerekmektedir.Cihazınızın iCloud ayarlarında olan iPhone'umu bul özelliği aktif olduğu zaman bu uyarıyı alırsanız.Oluşturmuş olduğunuz kimliği veya şifreyi hatırlamıyorsanız kurtarma mail adresinize şifrenizi sıfırlamak adına bir E-Posta göndertmeniz gerekebilir.Şayet kurtarma E-Postası girmediyseniz cihazınızın faturası gerekecektir.Bu süreçte size yardımcı olabiliriz.
Örneğin bir uygulamaya girdiğiniz zaman hemen ana ekrana geri dönüyor veya boş bir ekran görüyorsanız cihazınızın işletim sisteminde problem var demektir.Cihazınıza tekrardan temiz bir kurulum gerekir.Fabrika ayarlarına geri dönmek etkili olmayacaktır.İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.
Bu durum genellikle ekran değişimi sonrası veya son kurulan bir uygulama nedeniyle oluşabilmektedir.Profesyonel müdahale gerektirir.Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Macbook iMac Laptop

Bunu kesinlikle önermiyoruz.Çünkü cihazınıza geri dönülemeyecek hasarlar verebilir.Laptop'ların şarj aletlerinin üstünde bir vida göremezsiniz.Şarj aletleri imal edildikten sonra ısı ile birbirine yapıştırılmış iki plastik tarafından korunurlar.Ancak etrafını kırarak veya ısı ile eriterek çıkarılabilir.Fakat tamirden sonra sağlıklı sonuçlar almanızın ihtimali çok düşüktür ve beraberinde bataryanızı,donanımınızın herhangi parçasını bozabilir.Yeni bir şarj aleti almak en mantıklısı olacaktır.
Laptopunuzun fanını temizleyebilmeniz eski bilgisayarlarda tek bir kapağın açılması ile mümkün olabiliyordu.Fakat yeni model cihazlarda artık bu mümkün olmuyor cihazınızın komple parçalara ayrılmasından sonra en son evrede fanın olduğu bölgeye ulaşılabiliyor.Profesyonel müdahale gerektirir bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Artık ilerleyen teknoloji , seri üretim ve parça bolluğu bunu ortadan kaldırdı.Maalesef ki bunu yapamazsınız fakat bilgisayarınıza uyumlu olan klavyeyi ucuza bulmanız kaçınılmazdır.Yani klavyenizin üstündeki tuşlar tek tek satılma ihtimali yoktur.Profesyonel müdahale gerektirir bizim ile iletişime geçebilirsiniz.
Normal harddisk grubunda manyetik sistem kullanılmaktadır.Ortada bir motor ve etrafında sıralı olarak 3 adet disk ve okuma/yazma kafası bulunur.SSD ise tamamen elektroniktir flash bellek mantığı ile düşünebiliriz.Örneğin hard diske bir dosyayı 10 dakikada atıyorsak SSD'ye 1 dakika yada işletim sistemimiz normal harddisk'te 2 dakikada açılıyorsa SSD'de 20 saniyeden daha kısa sürede açılır.Tepkime süreleri çok hızlı olduğu için SSD önerilir.Bizim ile irtibata geçebilirsiniz.

Ağ ve İnternet

Cihazı yeni aldıysanız cihazın yapılandırma ayarlarını yapmanız gerekmektedir.Servis sağlayıcınızın size verdiği kullanıcı adı ve şifreyi cihaza kaydetmeniz gerekmektedir bu sorunu ortadan kaldırabilir.Yada halihazırda çalışan bir internet sistemniz var ise sorun dış kaynaklı olabilir.Servis sağlayıcınızı arayıp arıza kaydı bırakmanız gerekmektedir.
Bunun iki nedeni vardır.Birincisi paralel olarak bağlanmış telefon yada internet hattı veya splitter parçasındaki arızadan kaynaklanıyor olabilir.Dışarıdan gelen hattı direk olarak modeme takıp test ediniz eğer sorununuz bunlar ile çözülmüyorsa bizim ile irtibata geçebilirsiniz.
Genelde servis sağlayıcısından kaynaklanır.Modemi kapatıp 5 dakika bekleyip açtıktan sonra internet erişiminizi sağlayabilirsiniz.Yaptığınız ödeme sisteme düşmemiş olabilir bunun için servis sağlayıcınız ile görüşmeniz yeterli olacaktır.
Bu problem genelde modeminizin 24 saatten fazla bir sürede açık kalmasından kaynaklanabilir.Modeminizi kapatıp 5 dakika bekledikten sonra açınız eğer sorun hala düzelmiyor ise kota sınırınızı aşmış olabilirsiniz.Yada dış yollardan kaynaklanan bir problem olabilir bunun içinde servis sağlayıcınız ile görüşüp arıza kaydı bırakmanız gerekmektedir.